Drámai fordulat várható a globális energiapiacon, miután az Egyesült Államok új szankciókat léptet életbe, amelyek véget vethetnek India három éve tartó, rendkívül jövedelmező orosz olajvásárlási dömpingjének.
Három éven át India volt az egyik legnagyobb haszonélvezője az orosz olajpiaci átrendeződésnek, most azonban úgy tűnik, ennek vége. Az Egyesült Államok által bevezetett, e hét pénteken életbe lépő szankciók várhatóan pontot tesznek a busás kereskedelem végére, és arra kényszerítik Delhit, hogy újragondolja energiaimport stratégiáját.
Az elmúlt 36 hónapban India jelentős mennyiségű, kedvezményes árú orosz nyersolajat vásárolt fel, kihasználva a nyugati szankciók által kínált piaci lehetőségeket. Ez a lépés nemcsak India energiaellátásában játszott kulcsszerepet, hanem jelentős gazdasági előnyökkel is járt az országnak, amely a világ harmadik legnagyobb olajfogyasztója. Az olcsó orosz olaj hozzájárult az infláció féken tartásához és a gazdasági növekedéshez az indiai szubkontinensen.
Ez a virágzó üzletág azonban most a végéhez közeledik. Washington büntetőintézkedései, amelyek péntektől hatályosak, arra kényszerítik az indiai finomítókat és olajkereskedőket, hogy drasztikusan csökkentsék, vagy akár teljesen leállítsák az orosz kőolaj behozatalát. A szankciók célja, hogy tovább korlátozzák Oroszország bevételi forrásait, ezzel is növelve a nyomást az ukrajnai háború miatt.
A szakértők szerint India felkészült a változásra, de a kényszerű piaci átalakulás komoly kihívásokat tartogat. Meg kell találniuk az orosz olaj alternatíváit, ami potenciálisan magasabb beszerzési költségeket és logisztikai nehézségeket jelenthet. Ez a lépés egy új fejezetet nyit a globális olajkereskedelem dinamikájában, és rávilágít a geopolitikai döntések energiapiacra gyakorolt azonnali és mélyreható hatásaira.
Forrás: www.nytimes.com
